2016 Shortlist & Winners

Design Number Place Name University/College
IGI Award
16145 Winner Jessica Fox Leeds College of Art
Category One – Rio Olympics
16124 1st Place Gemma Paterson Leeds College of Art
16123 2nd Place Bethany Slater Leeds College of Art
16149 3rd Place Ellie Green Leeds College of Art
Other Designs shortlisted  in the first round
16007 Shortlist Sophie Hingson De Montfort University
16008 Shortlist Elizabeth Little De Montfort University
16113 Shortlist Lily Cumming Plymouth College of Art
16120 Shortlist Bethany Atack Leeds College of Art
16121 Shortlist Ali Kauser Leeds College of Art
16122 Shortlist Elizabeth Chapman Leeds College of Art
16125 Shortlist Danusia Idenden Leeds College of Art
16165 Shortlist Lisa Mayinger Kunstuniversatit Linz
16170 Shortlist Maria Stockhammer Kunstuniversatit Linz
16178 Shortlist Lisbeth Dam KADK
16191 Shortlist Ana Vera Cruz University of Bolton
16192 Shortlist Ana Vera Cruz University of Bolton
Category Two – Whimsical
16152 1st Place Sophie Shaw Leeds College of Art
16009 2nd Place Bethany Jones De Montfort University
16140 3rd Place Natasha Murray Leeds College of Art
Other Designs shortlisted  in the first round
16069 Shortlist Philippa Rose Harvey UWTSD
16083 Shortlist Bradley Hill UWTSD
16118 Shortlist Heidi Wyett Plymouth College of Art
16129 Shortlist Britany Bucknall Leeds College of Art
16138 Shortlist Alicia Everett Leeds College of Art
16139 Shortlist Laura Stothard Leeds College of Art
16141 Shortlist Kirsten Inglis Leeds College of Art
16151 Shortlist Britany Bucknall Leeds College of Art
16156 Shortlist Sash Steele Leeds College of Art
16160 Shortlist Millie Empson Leeds College of Art
16171 Shortlist Maria Stockhammer Kunstuniversatit Linz
Category Three – Old Masters
16145 1st Place Jessica Fox Leeds College of Art
16161 2nd Place Amy Foster Nottingham Trent
16176 3rd Place Petra Schneider Kunstuniversatit Linz
Other Designs shortlisted  in the first round
16054 Shortlist Jessica Robinson UWTSD
16072 Shortlist Nicole Anstie UWTSD
16074 Shortlist Nicole Anstie UWTSD
16077 Shortlist Hannah Beniamous UWTSD
16114 Shortlist Sophie Clements Plymouth College of Art
16119 Shortlist Emma Ford MMU
16142 Shortlist Laura O’Hara Leeds College of Art
16144 Shortlist Megan Read Leeds College of Art
16157 Shortlist Charlotte Louise Holden Leeds College of Art
16166 Shortlist Lisa Mayinger Kunstuniversatit Linz
16169 Shortlist Maria Stockhammer Kunstuniversatit Linz
Category Four – Anything Goes
16094 1st Place Nikitta Palmer Nottingham Trent
16028 2nd Place Daisy Jenkins UWTSD
16027 3rd Place Daisy Jenkins UWTSD
Other Designs shortlisted  in the first round
16004 Shortlist Danielle Wyatt De Montfort University
16020 Shortlist Bethany Mair Davies UWTSD
16026 Shortlist Daisy Jenkins UWTSD
16029 Shortlist Daisy Jenkins UWTSD
16032 Shortlist Georgina Angelone UWTSD
16034 Shortlist Georgina Angelone UWTSD
16086 Shortlist Bradley Hill UWTSD
16090 Shortlist Anna Bruce UWTSD
16100 Shortlist Eleanor Kealey Nottingham Trent
16103 Shortlist Eleanor Kealey Nottingham Trent
16110 Shortlist Sarah Court Plymouth College of Art
16150 Shortlist Madeleine Whalley Leeds College of Art
16153 Shortlist Charlotte Hemus Leeds College of Art
16158 Shortlist Jack Newbury Leeds College of Art
16196 Shortlist Allissa Hudasch Kunstuniversatit Linz